İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Bilinen İlk Doğal Işık Saçan Amfibi
  • Ana Sayfa » Bilim
  • 14 Mart 2017 - 20:13:41
Bilinen İlk Doğal Işık Saçan Amfibi

Carlos Taboada et al. Karanlıktaki ışık… Polka-nokta ağaç kurbağası (Hypsiboas punctatus), bilinen ilk doğal ışıldayan (flüoresan) amfibidir. Flüoresan, belirli bir falga boyundaki ışığı absorbe eden ve daha sonra uzun bir süre ışık yayan bir maddedir. Bazı papağanlarda, deniz kaplumbağalarında ve çeşitli balıklı türlerinde görüldüğü bilinir. Yaklaşık 3 santimetre uzunluğunda olan polka-nokta ağaç kurbağası, soluk yeşil […]


Carlos Taboada et al.

Karanlıktaki ışık…

Polka-nokta ağaç kurbağası (Hypsiboas punctatus), bilinen ilk doğal ışıldayan (flüoresan) amfibidir.

Flüoresan, belirli bir falga boyundaki ışığı absorbe eden ve daha sonra uzun bir süre ışık yayan bir maddedir. Bazı papağanlarda, deniz kaplumbağalarında ve çeşitli balıklı türlerinde görüldüğü bilinir.

Yaklaşık 3 santimetre uzunluğunda olan polka-nokta ağaç kurbağası, soluk yeşil olup beyaz, sarı veya kırmızımsı lekelere sahip bir amfibian türüdür. Amazon havzasında yaygın olarak bulunan bu kurbağa, genellikle günün şafak vakti, alacakaranlık ve gece saatlerinde aktif olarak etrafta dolaşır.

Arjantin’deki Bernardino Rivadivia Doğa Bilimleri Müzesi’nden Julián Faivovich ve beraberindeki ekip, kurbağalardaki bir pigment üzerinde çalışırken beklenmedik bir keşfe imza attı. Araştırmacılar, yürüttükleri çalışma çerçevesinde kurbağa dokularına UV ışık göndermeleri gerektiği bir anda, polka-nokta ağaç kurbağasının flüoresan ışığı yaydığını farkettiler.

Ekip, flüoresan özelliğini; lenf ve deri bezlerindeki bir bileşiğe kadar takip etti ve bu özelliğin kurbağanın parlaklığını, dolunaylı bir gecede yüzde 19, alacakaranlık sırasında ise yüzde 30 oranında arttırdığı bulgusuna ulaştı.

Flüoresan bileşikler, kurbağa fotoreptörlerinin düşük duyarlılığa sahip olduğu bir dalga boyunda ışığı emer ve onu yüksek duyarlılığa sahip oldukları bir dalga boyunda yayarlar. Bu da kurbağaların kendilerinin muhtemelen flüoresanı görebildikleri anlamına geliyor.

Diğer Türlerde de Olabilir Mi?

Şimdilik, özelliğin hangi amaca hizmet ettiği bilinmiyor ancak iletişimde bazı rollere sahip olabileceği akla uygun gelmektedir.

Araştırmacılar flüoresan özelliğin sandığımızdan çok daha yaygın olabileceğini ve yakalanan her kurbağa türünde bu özelliğin olup olmamasının kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Hali hazırda bildiğimiz yaklaşık 5000 kurbağa türü olduğuna göre, bu sayı içerisinde yalnızca polka-nokta ağaç kurbağalarının flüoresan özellik göstermesi pek olası gözükmüyor. Çünkü diğer kurbağalarda bulunmayan bir özelliğe sahip olan kurbağa sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla, bu özellik muhtemelen daha yaygın bir özelliktir, fakat o zaman da akıllara, “hangi ekolojik koşulların flüoresansı tetiklediği” sorusu gelmektedir. Yalnızca ağaç kurbağalarında mı yaygın bir özelliktir? Yoksa, diğer ekolojik koşullarda da bu özellik görülebilir mi?


Kaynak ve İleri Okuma:
Proceedings of the National Academy Sciences. “Naturally occurring fluorescence in frogs.” http://www.pnas.org/content/early/2017/03/07/1701053114
– NewScientist. “Luminous frog is the first known naturally fluorescent amphibian.” https://www.newscientist.com/article/2124466-luminous-frog-is-the-first-known-naturally-fluorescent-amphibian/
Bilim Fili Sitesindeki Bu Haberin Orijinaline Ve Kaynağına Ulaşmak İçin Tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (32)