İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

DNA Dizilemede Illumina Yöntemi Nedir?
 • Ana Sayfa » Bilim
 • 19 Mart 2017 - 18:12:41
DNA Dizilemede Illumina Yöntemi Nedir?

Mart 19th, 2017 Sevkan Uzel Araştırma Yöntemleri, Biyoloji 0 comments Rastgele Yazı Ördekleri Ekmek ile Beslemek Ne Kadar Doğru? Tuzlu Su İçerseniz Ne Olur? Yakın Çekim Arılar Illumina dizileme, çok sayıda genomu dizilemek için kullanılmış ve hastalıkların anlaşılması amacıyla DNA dizilimlerinin karşılaştırılmasını sağlamıştır. Yüksek doğruluklu milyonlarca okuma üreten Illumina dizileme yöntemi, diğer yöntemlere kıyasla hızlı […]


Mart 19th, 2017 Araştırma Yöntemleri, Biyoloji 0 comments

DNA Dizilemede Illumina Yöntemi Nedir?

Illumina dizileme, çok sayıda genomu dizilemek için kullanılmış ve hastalıkların anlaşılması amacıyla DNA dizilimlerinin karşılaştırılmasını sağlamıştır.

Yüksek doğruluklu milyonlarca okuma üreten Illumina dizileme yöntemi, diğer yöntemlere kıyasla hızlı ve ucuzdur.

Illumina DNA Dizileme Nasıl İşliyor?

 1. Bu dizileme tekniğinde ilk adım, DNA’yı daha kolay ele alınabilecek olan 200 ilâ 600 bazlık parçalara bölmektir.
 2. Uyumlayıcılar (İng. adaptors) adı verilen kısa DNA dizilimleri, bu DNA parçalarına iliştirilir.
 3. Uyumlayıcılara tutturulan DNA parçaları, daha sonra tek iplikli hâle getirilir. Bunu sağlamak için parçalar sodyum hidroksite yatırılır.
 4. Hazır olunca, DNA parçaları akış küvetinde yıkanır. Bütünleyici DNA, akış küvetinin yüzeyindeki primerlere bağlanır ve bağlanmayan DNA’lar yıkanıp gider.
 5. Akış küvetine bağlı kalan DNA, daha sonra aynı dizilime sahip küçük DNA öbekleri oluşturacak biçimde kopyalanır. Dizilendiklerinde, DNA moleküllerinden oluşan her öbek, kamera ile algılanabilecek güçte bir sinyal yayar.
 6. Etiketlenmemiş nüklotit bazları ve DNA polimeraz eklenir ve akış küvetine bağlı DNA ipliklerine bağlanırlar. Böylece akış küvetinin yüzeyindeki primerler arasında çift sarmallı DNA “köprüleri” oluşur.
 7. Ardından çift sarmallı DNA, ısı yardımıyla tek iplikli DNA’ya parçalanır ve milyonlarca özdeş DNA dizilimi öbekleri bırakır.
 8. Primerler (başlatıcılar) ve fluoresan etiketli terminatörler (sonlandırıcılar) akış küvetine eklenir. Terminatörler, DNA sentezini durduran nükleotit baz çeşitleridir.
 9. Primer, dizilenecek DNA’ya bağlanır.
 10. Sonra DNA polimeraz primere bağlanır ve ilk fluoresan etiketli terminatörü yeni DNA ipliğine ekler. Bir baz eklenir eklenmez, terminatör baz DNA’dan kesilip atılana dek, DNA ipliğine başka baz eklenemez.
 11. Nükleotit baz üstündeki fluoresan etiketi etkinleştirmek için akış küvetine lazer tutulur. Fluoresan kamera ile algılanır ve bilgisayara kaydedilir. Sonlandırıcı bazların her biri (Adenin, Guanin, Sitozin, Timin) farklı bir renk verir.
 12. Fluoresan etiketli sonlandırıcı grup, daha sonra ilk bazdan sökülür ve bir sonraki fluoresan etiketli sonlandırıcı bazın eklenebilmesi sağlanır. Bu işlem, milyonlarca öbek dizilenene dek sürdürülür.
 13. DNA dizilimi, Illumina dizileme sırasında her seferind ebir baz şeklinde çözümlenir. Bu da yöntemin yüksek doğruluklu olmasını sağlar. Üretilen dizilim daha sonra referans dizilime göre hizalanır ve benzerlikler ile farklılıklar karşılaştırılır.

Sanger Enstitüsü’nde bulunan Illumina dizileme makineleri, 2009. Telif: Genome Research Limited


Kaynak: YourGenome
<http://www.yourgenome.org/facts/what-is-the-illumina-method-of-dna-sequencing>


 Bilim Fili Sitesindeki Bu Haberin Orijinaline Ve Kaynağına Ulaşmak İçin Tıklayınız

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (8)