İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Yüzeye Çarpan Su Neden Sıçrar?
  • Ana Sayfa » Bilim
  • 21 Mart 2017 - 21:06:05
Yüzeye Çarpan Su Neden Sıçrar?

Warwick Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nden Dr. James Sprittles oluşturduğu yeni teori su bir yüzeye çarptığında –su ile yüzey arasında kalan küçük boşlukta – neler olduğunu ve neden sıçradığını açıklıyor. Araştırma American Physical Society tarafından 16 Mart 2017 tarihinde yayınlandı. Bir damla su düştüğü zaman damla ile yüzey arasındaki oluşan ve etrafa itilemeyen mikroskobik hava katmanı onu […]


Warwick Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nden Dr. James Sprittles oluşturduğu yeni teori su bir yüzeye çarptığında –su ile yüzey arasında kalan küçük boşlukta – neler olduğunu ve neden sıçradığını açıklıyor. Araştırma American Physical Society tarafından 16 Mart 2017 tarihinde yayınlandı.

Bir damla su düştüğü zaman damla ile yüzey arasındaki oluşan ve etrafa itilemeyen mikroskobik hava katmanı onu pürüzsüzce yüzeye yayılmaktan alıkoyuyor. Böylelikle su yüzeyi anında ıslatmak yerine bir miktarı hava tarafından geri itiliyor ve yeniden havalanıyor, böylece sıçrama oluşuyor.

Hava katmanı öylesine ince ki (bir mikron, insan saçı kalınlığının 50’de biri) kendisinden 1000 kat büyük olduğu için 1 milimetrelik suyu dahi engelleyebiliyor. Ölçeği gözümüzde canlandırmak istersek 1cm’lik hava tabakasının plaja çarpan bir tsunamiyi durdurarak tüm plaja dağıttığını hayal edebiliriz.

Sprittles bu incecik katmanda süper hızlı gerçekleşen olayı bazı mikroskobik dinamikleri ele alarak teorileştirdi. Teori sıvının viskositesi(ağdalık, sıvının akışkanlığa karşı direnci), hava basıncı gibi farklı fiziksel koşulları hesabı katarak, sıçramanın meydana gelip gelmeyeceğini öngörebiliyor.

Daha düşük hava basıncında, hava sıkıştırıldığı katmandan daha çabuk kurtulabiliyor (yani su damlasına daha az direnç gösteriyor) ve sıçramanın gerçekleşmesi daha az muhtemel oluyor. Örneğin dağlarda damlaların daha az sıçramasının sebebi işte bu düşük hava basıncıdır.

Sıçramalar aynı zamanda adli tıbbın önemli bir parçası, kan damlasının sıçrayıp sıçramadığı nereden geldiğine dair bilgi sağlayabilir, bir cinayetin araştırılmasında bu bilgi çok önemli olabilir.


Warwick Üniversitesi’nin internet sitesinden kısaltılarak ve düzenlenerek çevrilmiştir.


 Bilim Fili Sitesindeki Bu Haberin Orijinaline Ve Kaynağına Ulaşmak İçin Tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (10)