Aras TV Erzurum AzerSpace 1 Uydusunda Yayında

Aras TV Erzurum AzerSpace 1 Uydusunda Yayında

Rûdaw TV- K24 TV ile Waar TV de uydudan çıkarıldı.

Rûdaw TV- K24 TV ile Waar TV de uydudan çıkarıldı.

Star Medya Grubu kanalları HD Olarak ( 24 TV , 360 TV , TV 4 ) yeni frekanslarında yayında

Star Medya Grubu kanalları HD Olarak ( 24 TV , 360 TV , TV 4 ) yeni frekanslarında yayında

Akıllı telefonlar uykusuz bırakıyor

Akıllı telefonlar uykusuz bırakıyor

Batarya ömrünü ikiye katlayacak 4 ipucu

Batarya ömrünü ikiye katlayacak 4 ipucu

Bakan Özlü: Türkiye'nin gerçek açığı teknoloji açığıdır
Bakan Özlü: Türkiye'nin gerçek açığı teknoloji açığıdır

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bartın Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, bu yılın akademik personel, öğrenciler ve Türkiye’deki bütün üniversiteler için hayırlara vesile olmasını diledi. Yaklaşık 160 bin kişilik akademisyen kadrosunun, ülke genelindeki 200’e yakın üniversitede, 8 milyon öğrenciyi geleceğe hazırladığına değinen Özlü, “Üniversite demek, bilim demektir. Yeni bilgilerin üretildiği, yeni […]


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bartın Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, bu yılın akademik personel, öğrenciler ve Türkiye’deki bütün üniversiteler için hayırlara vesile olmasını diledi.

Yaklaşık 160 bin kişilik akademisyen kadrosunun, ülke genelindeki 200’e yakın üniversitede, 8 milyon öğrenciyi geleceğe hazırladığına değinen Özlü, “Üniversite demek, bilim demektir. Yeni bilgilerin üretildiği, yeni bakış açılarının filizlendiği, yeni projelerin geliştirildiği yerler işte buralardır. Üniversite, iş bulmak için diploma verilen binalar değildir. O binaların içindeki laboratuvarlardır, kütüphanelerdir, konferanslardır, yurtlardır, konser ve spor salonlarıdır, Ar-Ge merkezleridir. Özetle üniversite hayatın kendisidir. Bizim bütün arzumuz ve çabamız bir eli bilimde, diğer eli hayatın içinde olan bir üniversite anlayışını Türkiye’ye kazandırmaktır.” diye konuştu.

Hayatın, toplumun, bilimin ve üretimin içinde bir üniversite istediklerini ve kendilerinin de ilimle hayatı, bilimle yi, bilimle sanayiyi buluşturan üniversiteler için çabaladıklarını anlatan Özlü, kendini bir fanusun içine hapsetmiş, akademik anlamda rehavet içinde olan, sadece günü kurtaran bir anlayışı reddettiklerini vurguladı.

Özlü, bu çerçevede bilim, sanayi ve üniversitenin birbirini destekleyen, birbirine omuz veren kurumlar ve kavramlar olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Öncelikli beklentimiz, sanayinin bizden istediği insan kaynağını yetiştirmenizdir çünkü artık dünya, yeni bir sanayi ve teknoloji anlayışına doğru ilerliyor. Bu anlayışın zorunlu kıldığı insan kaynağı modelini, Türkiye’nin hizmetine sunmamız şarttır. Bunun için, geleceğin istihdam alanlarına odaklanan bir üniversite modelini yerleştirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin gerçek açığı teknoloji açığıdır. Ne zaman ki biz teknoloji açığımızı kapatırız işte o zaman eş zamanlı olarak cari ve ticari açığı da kapatırız. Hep söylüyorum. Bizim petrol kuyularımız, doğalgaz madenlerimiz yok. Zor bir coğrafyadayız. Mutlaka güçlü olmak zorundayız, teknoloji üretmek zorundayız. Türkiye’yi aklını kullanarak akılla güçlendirmek, güçlü kılmak zorundayız.”

Dünyada gelişimin durmadığına ve asla durmayacağına vurgu yapan Özlü, “İşte o yüzden biz, ‘bilgi üreten üniversite’ diyoruz. Bilgi üreten üniversite istiyoruz. Bilgi üreten, ürettiği bilgiyi bilimin hizmetine sunan üniversiteler istiyoruz. Bartın Üniversitesi’nin de bu bilgi üretme yarışında üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz. Biz Bakanlık olarak, üniversitelerimizi her bakımdan desteklemeye devam edeceğiz. Devletimizin ve bakanlığımızın destekleri, teşvikleri ve muafiyetleri sonuna kadar sizlere açıktır.” dedi.

Kaynak: AAteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler