İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

'Dijitalleşmede Türkçe sistemler kurabilmeliyiz'
'Dijitalleşmede Türkçe sistemler kurabilmeliyiz'

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı İrfan Keskin, Hilton Garden Inn Ankara Otel’de düzenlenen 12. MapInfo Kullanıcı Konferansı‘nda yaptığı konuşmada, teknolojinin bütün nesnelerinin insan kavramıyla birleşince anlam kazandığını belirtti. Coğrafi Bilgi Sistemi’nin (CBS) önemli bir teknoloji olduğuna işaret eden Keskin, “Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Çevre ve […]


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı İrfan Keskin, Hilton Garden Inn Ankara Otel’de düzenlenen 12. MapInfo Kullanıcı Konferansı‘nda yaptığı konuşmada, teknolojinin bütün nesnelerinin insan kavramıyla birleşince anlam kazandığını belirtti.

Coğrafi Bilgi i’nin (CBS) önemli bir teknoloji olduğuna işaret eden Keskin, “Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AFAD ve askeri birimlerimizin altlık olarak CBS’yi kullanması gerekiyor. Klasik yazılım geliştirmeyi bırakıp, altlık olarak CBS teknolojilerinin yerleştirildiği ve üzerine yazılımların geliştirildiği bir platforma geçmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Keskin, son dönemde dijitalleşme kavramının ön plana çıktığına dikkati çekerek, “Bir yandan savaşlar, krizler, afetler yaşarken, bir yandan da teknolojiyi kullanarak insan hayatını iyileştirmek için yaptığımız iyi şeyler var. Burada leşmeyle hayatı kolaylaştırma ve değer oluşturma gibi bir yolculukla karşı karşıyayız.” ifadesini kullandı.

Dijital dönüşümü merkeze oturtarak geleceğe dair planların hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Keskin, “Geleneksel yöntemlerde bir şeyler yapmak dijitalleşme değildir. Dijitalleşme, ihtiyaç temelli, vatandaş odaklı hizmet üretmek demektir. Dijital dönüşümü Y ve Z kuşağının merkezine oturtarak yolumuza devam etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Keskin, şunları kaydetti:

“Dijitalleşmenin ham maddesi kendi insanımız olmalı, Türkçe sistemler kurabilmeliyiz. Kurumlar birbiriyle uçtan uca bağlanabilmeli. Yerel kaynaklarımızı kullanarak alın terimizin ve her kuruşumuzun ülkemizde kaldığı bir milli bilişim stratejisi izlemeliyiz. Her kurum devletin yansımasıdır. ‘Bugün git, yarın gel’ sistemi sona ermeli. Biz yeteneklerimize inanırsak, kurumlarımızı ve peşinden de ülkemizi rahatlıkla geliştirebiliriz. Mucize bizim kendi içimizde. Biz kendimize inanırsak birçok şeyi başarabiliriz.”

Kaynak: AAteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (16)