İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

iPhone X aslında Samsung'a yaradı!
iPhone X aslında Samsung'a yaradı!

Apple‘ın geçtiğimiz salı günü tanıttığı iPhone X‘te Güney Koreli şirketler tarafından üretilen birçok bileşen kullanılıyor. ETnews’in taptaze raporuna göre Samsung Display, Samsung Electro-Mechanics, LG Innotec ve LG Chemicals‘ın önemli bileşenleri tedarik etmesi nedeniyle, Apple’ın Koreli üreticilere olan bağımlılığı arttı. Samsung ve LG, iPhone X için yeni parçalar üretiyor Biliyorsunuz, iPhone X‘te OLED panel yer alıyor […]


‘ın geçtiğimiz salı günü tanıttığı iPhone X‘te Güney Koreli şirketler tarafından üretilen birçok bileşen kullanılıyor. ETnews’in taptaze raporuna göre Samsung Display, Samsung Electro-Mechanics, LG Innotec ve LG Chemicals‘ın önemli bileşenleri tedarik etmesi nedeniyle, Apple’ın Koreli üreticilere olan bağımlılığı arttı.

Samsung ve LG, iPhone X için yeni parçalar üretiyor

Biliyorsunuz, ‘te OLED panel yer alıyor ve bu paneli Display sağlıyor. Üç boyutlu sensörden ise LG Innotec sorumlu. Aslında LG’nin Apple kamera modülü üretmesi yeni değil, fakat üç boyutlu algılama modüllerini tedarik etmesi ise ilk kez oluyor. Samsung ve LG, Apple’ın siparişlerini tedarik etmek amacıyla geçen sene yeni tesisler inşa etti ve yalnızca Apple için üretim hatları hazırladı.

MLCC, PCB ve pil de Güney Kore’den

Samsung Electro-Mechanics bölümü MLCC, (Çok katmanlı seramik kondenser) üretimi yaparken, ilk defa baskılı devre kartı (PCB) üretimi de gerçekleştirdi. MLCC geçici olarak elektrik enerjisi sağlayan bir parçadır ve ihtiyacı olan bölümlere enerji tedariği sağlar.

iPhone X’in artan performansından dolayı 1000 MLCC’ye ihtiyacı var, önceki iPhone’lara göre %20 daha fazla. Bu yüzden Samsung Electro-Mechanics’in üretimi daha da artırması bekleniyor. Yüksek performanslı MLCC yalnızca Samsung ve Japon Murata gibi küçük şirketler tarafından üretiliyor.

iPhone X’te başka neler var?

Samsung, MLCC’lerin tedariğiyle birlikte iPhone X için RFPCB (Sağlam esnek PCB) üretimini de Apple ortaklığıyla birlikte genişletmeye karar verdi. RFPCB, Samsung Display’in OLED ekranıyla kombine edilerek Apple’a teslim ediliyor. Samsung dışında Güney Koreli Interflex ve BHE şirketleri de RFPCB’den sorumlu diğer üreticiler.

Samsung SDI ve LG Chemicals, iPhone’ların pilini üretiyor. Endüstri kaynaklarına göre her iki işletme iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a pil tedarik etmek için çok sayıda sipariş aldı.

iPhone X için iki lityum iyon pili birleştiren ve pil kapasitesini 2700 mAh’a çıkartan yeni pil üretim teknolojisi kullanılıyor. Bu çözümün sektörde önemli değişiklikler yapması bekleniyor. Apple, 2018 model iPhone’larında L şeklindeki pil çözümünü kullanacak.

Güney Koreli şirketler farklı bileşenleri

Rapora göre Samsung’un LSI iş bölümü Apple’a DDIC (Ekran sürücüsü entegre devresi) tedarik etmekte. DDIC, pikselleri kontrol eden bir yarıiletkendir. Samsung LSI, Apple’a DDIC’yi üreten tek isim.

OLED ekranda ikili metal COF (Chip on film) Stemco ve LG Innotec tarafından temin ediliyor. COF, OLED paneli DDIC ve PCB’ye bağlayan yüksek değerli bir parça.

Bu arada Stemco’nun sakın yabancı bir şirket olduğunu düşünmeyin, çünkü Samsung ve Toray tarafından ortaklaşa kurulmuş bir şirket. İşin içinden yine Samsung çıktı.

Samsung en karlı tedarikçi oldu

Bu rapora göre Samsung, iPhone’lardan özellikle de iPhone X’ten en karlı çıkan şirket oldu. Apple genelde tedarik işinde tek bir isimle anlaşmaz, farklı üreticilerle çalışırdı, ama görünüşe bakarsak Samsung bu durumu kırmayı becerdi. Çünkü akıllı telefonlar için OLED ekranı seri üretebilen tek şirket. Samsung Display’in akıllı telefon OLED pazarındaki payı %90. Ayrıca Samsung Display’in arka uç endüstrideki etkisi nedeniyle, diğer Güney Koreli işletmeler Apple’ın tedarikçilerinden biri oldu.teknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (12)