İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

İstanbul Autoshow 2017'de robot şov
İstanbul Autoshow 2017'de robot şov

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen ‘İstanbul Autoshow’da, Hyundai tarafından gösteri yapmak amacıyla geliştirilen robotlar büyük ilgi gördü. 25 kişilik bir ekip çalışmasıyla 6 ay gibi bir sürede üretilen Hyundai Hİ5 tipi yeni nesil robotları fuarda yer alan stantta farklı gibi müzikler eşliğinde dans ediyor. Ziyaretçilerle diyaloğa giren robotlar, ‘müzik çal’ komutu […]


Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen ‘İstanbul Autoshow’da, Hyundai tarafından gösteri yapmak amacıyla geliştirilen robotlar büyük ilgi gördü. 25 kişilik bir ekip çalışmasıyla 6 ay gibi bir sürede üretilen Hyundai Hİ5 tipi yeni nesil robotları fuarda yer alan stantta farklı gibi müzikler eşliğinde dans ediyor. Ziyaretçilerle diyaloğa giren robotlar, ‘müzik çal’ komutu verildiğinde hediye de veriyor.

Hyundai üretim-destek birimi bakım sorumlusu ve proje ekibinin başında yer alan Bülent Sönmez, yoğun tempoda çalışarak güzel bir çalışma ortaya koyduklarını belirterek, “Daha önce Rusya’daki fabrikada küçük bir şov yapılmış fakat sadece arabaya girip punto atma şeklini gerçekleştirmişler. Sonra bizim fabrika müdürümüz bundan esinlenerek biz de böyle bir şey yapabilir miyiz diye istekte bulundu. Geçen sene 2016 kasım-aralık gibi ortaya böyle bir proje atıldı. Çok basit bir arabanın etrafında robotlar punt atarak başladı. Daha sonra birkaç müzik ile deneme yaptık. Vakit ilerledikçe insanların daha çok hoşuna giden klasik müzik, Gangnam Style, mehter marşı gibi müziklerin devreye alınmasını gerçekleştirdik” diye konuştu.

İkinci aşamaya gelindiğinde ise müziklerle beraber robotların senkron çalışmasının gerekli hale geldiğini belirten Sönmez, “Bir bale öğretmeni eşliğinde arkadaşlarımız dans ederek aynı figürü robotlara vermeye başladı. Bir şarkı yaklaşık bir hafta sürdü. Bir şarkının hazırlanması kontrol edilmesi robotlarla senkronize edilmesi, görselliği, uygun olmayan hareketlerin bir daha değiştirilmesi gibi işlemler yapıldı. Bu süreci aştıktan sonra bu robot insanlarla diyaloğa girsin istendi. Bir ekran koyup konuşturmaya başladık. ‘size bir hediye vermemi ister misiniz?’ tarzı sorular sormaya başladı. Daha sonra robotların hediye vermesi istendi. Böylelikle üçüncü bir çalışma ortaya çıktı. Günler ilerledikçe çalışma saatleri çoğalmaya başladı. Stres ve tempo arttı. Çok zahmetli oldu belki de fakat çok güzel bir çalışma oldu. Bize şimdi basit ve sade geliyor fakat ilk defa gören insanlar Gangnam Style, klasik müzik, mehter marşı gibi müziklerin robotlarla güzel bir uyum sağladığını görünce büyük ilgi göstermeye başladılar” şeklinde konuştu.

Kaynak: IHAteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (1)