TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

‘Tekerlek Galaksi’ görüntülendi

‘Tekerlek Galaksi’ görüntülendi

NASA, siyahi kadın astronotun uzay görevini iptal etti

NASA, siyahi kadın astronotun uzay görevini iptal etti

Arif v 216 film müzikleri klip olarak yayınlandı

Arif v 216 film müzikleri klip olarak yayınlandı

NBA 2K18
NBA 2K18

Bir Avrupa basketbolu hayranı olarak şu anda piyasadaki en iyi basketbol oyunu olan NBA 2K18’i çıkar çıkmaz oynamaya başladım ve şimdi bu yazımda oyunla ilgili tüm izlenimlerimi sizlere aktaracağım. NBA 2K18’de ne var, ne yok, oyun alınır mı? Tüm bu soruların cevabı bu yazımızda. Öncelikle NBA 2K18‘in sadece basketbol severlere değil, oyun severlere de hitap […]


Bir Avrupa basketbolu hayranı olarak şu anda piyasadaki en iyi basketbol u olan NBA 2K18’i çıkar çıkmaz oynamaya başladım ve şimdi bu yazımda oyunla ilgili tüm izlenimlerimi sizlere aktaracağım. 2K18’de ne var, ne yok, oyun alınır mı? Tüm bu soruların cevabı bu yazımızda.

Öncelikle ‘in sadece basketbol severlere değil, oyun severlere de hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Oyunda, kendi spor kariyerinizi oluşturmanın heyecanını simüle eden gelişmiş tek oyunculu deneyimde MyPARK, Pro-AM ve MyCareer gibi oyun severlerin favorisi olan özellikleri bir araya getiren paylaşımlı açık alan “The Neighbourhood”u keşfedeceksiniz. Oyuncunuzu özel giysiler, saç stilleri ve ayakkabılarla tasarlayabilecek, spor salonunda antrenman yapacak veya mahalle sahasında becerilerinizi geliştirebileceksiniz. Yaptığınız her şey kariyerinizin gelişmesine yardımcı olacak.

Oyundan söz etmeye benim en zevk alarak oynadığım modu olan The Neighborhood modundan başlayalım.

Oynanışta yeni ne var?

NBA 2K18’in kontrolleri 2K14’teki Pro Stick’ten bu yana aynı. Oyuncuları kontrol etme ve oyunu kontrol etme tuşları da aynı kalmış. Farklı olarak bu yıl Playstation 4 Joystik’inden periyot başlangıç, bitiş düdükleri sesli olarak çalıyor. Bunun yanı sıra oyun içerisinde periyot süresinin bitimine birkaç saniye kaldığında uyarı çıkmaması da dikkat çeken bir durum. Böyle olunca bazen oyun süresinin bittiği fark edilmiyor.

Ayrıca güzel olan başka bir detay ise şutların girme mekanikleri. Şöyle ki, NBA 2K18’de rastgele her şut girmiyor. Şutun girme durumu birkaç değişkene bağlanıyor. Bunlardan birisi sizin şutu tam zamanında elinizden çıkarması, diğeri ise savunmacının aldığı pozisyon. İyi bir savunma varsa, şutu iyi olan oyuncusuyla, şutu çok iyi bir zamanlamayla atmadıysanız eğer topun girme ihtimali olmuyor. Boşken de iyi zamanlamayla atılmazsa şut girmiyor. Bu aslında şut mekaniğine daha fazla gerçeklik katmış.

Bu arada oyuna eklenen “Motion System” çok daha gerçekçi bir oynanış sağlıyor. Öyle ki artık driplingler ve topsuz alanda yer alma, bir animasyon kontrolünde olmayacak. Yeni teknoloji sayesinde en iyi oynama imkanı sunulurken, kontrol tamamen oyuncuya bırakılacak.

En gerçekçi basketbol kariyeri

Oyundaki MyCareer modu, oyun içi hikayerleriyle farklı bir hal alıyor. Kariyerde bazı seçimler sunuluyor ve seçtiğiniz seçimlere göre kariyeriniz şekilleniyor. Karakterimiz, DJ olmak için basketbolu bırakan eski bir basketbol oyuncusu. Mahalle çocuklarına havamızı atarak seçmelere geçiyoruz, kendimizi kanıtlamaya çalışıyoruz. Bu esnada “ATM” lakaplı başka bir oyuncuyla karşılaşıyoruz. Sizin seçiminize göre ATM sizin rakibiniz ya da takım arkadaşınız oluyor.

Son gösteri maçı bitiminde iyi oynarsanız röportaj yapılıyor. Favori olarak seçtiğiniz takımın yıldız bir oyuncusu yanınıza geliyor ve iyi maç çıkarttığınızı söylüyor. Karakterimiz DJ ise bir gün NBA 2K kapağında olmakta kararlı. Birçok kez bunu dile getiriyor. Oyun içinde oyun oynama kısmı ise dikkat çekici. Yani kariyer modunda evinizdeki PlayStation ile ciddi ciddi NBA 2K18 oynayabiliyorsunuz.

Özellikle oyunun bu kısımları çok eğlenceli. Diyaloglar çok gerçekçi ve hikaye gayet iyi. Kendimizi kanıtlamak için oynadığımız oyunda ve oyunun genel basketbol oynama sisteminde, bire birler zorlaşmış gibi görünüyor. Oyunda pasla daha gerçekçi oynamak ve oyun kurallarına uymak gerekiyor. Oyunu aslında setlere uyarak oynarsanız daha da farklı bir seviyeye çıkabiliyorsunuz.

Takıma seçildikten sonra takımla birlikte antrenmanlara başlayıp, oyundaki gücünüzü yükseltmek için çalışmalar yapıyorsunuz ve maçlara başlıyorsunuz. Sonrasında da güçlenerek kendi kariyerinizi şekillendirmeye başlıyorsunuz.

Kariyer modunun çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Modda birkaç saat vakit geçirdikten sonra dışarıya basketbol oynamaya gittiğimi hatırlıyorum.

Karakterinizi baştan yaratın

Bu arada oyunda en çok hoşuma giden özelliklerden birisi kendi oyuncumu istediğim şekilde özelleştirebiliyor olmam oldu. Sadece fiziksel özgürlüğün dışında yetenek ve stil anlamında da özgürlük katılmış. Şut stilinizden tutun da stop-jump-shot stilinize kadar her birini istediğiniz şekilde, istediğiniz oyuncuya benzer şekilde belirleyebiliyorsunuz. Bu konuya iyi bir zaman ayırırsanız, NBA’de sevdiğiniz tüm stillerden harika bir karışım elde edebilirsiniz.

Kendi takımınızı kurun

Diğer taraftan oyundaki bir başka dikkat çeken mod ise My Team. Bu modda kendi takımımızı kuruyoruz. Çeşitli paketler açarak ilk oyuncularımızı görüyoruz. Sonrasında ise takımımızla çeşitli görevler yapmaya başlıyoruz. Mesela maç skorunu korumak, geriden gelip maçları kazanmak gibi. Burada bir fantezi ligini oynuyoruz ve gerçekten eğlenceli maçlar çıkıyor. Burada NBA oyuncularının kartlarını toplayıp, diğer oyunculara meydan okuyacaksınız. Tamamıyla yenilenmiş “Super Max Season Modunda” yer alın veya yeni Pack & Playoffs modunda 5’e 5 modunda turnuvalara katılın.

Tüm bunların yanı sıra Special Guest Commentary ile efsanevi Kobe Bryant ve Kevin Garnett ile maç anlatımları artık çok daha heyecanlı hale gelmiş. Legendary Teams ile ilk kez tüm zamanların en iyi 30 NBA takımı oyuncusu artık bir araya geliyor. Efsanevi oyunculardan oluşan takımınızı kurup, rakiplerinize meydan okuyabilirsiniz.

Virtual Currency’de son durumlar

VC çoğu oyun modunda kullanılabilir hale gelmiş durumda. (MyCareer, MyPark, MyTeam, MyGM)

VC ekleme oranı her üç oyuncudan birine yükselmiş durumda.

VC alımları tüm bölgelerde çift haneli büyüme gösterdi.

MyCareey ve My Team, VC’nin kullanıldığı en önemli oyun modları olarak dikkat çekiyor.

NBA 2K18 kutu içerikleri

Yeni oyunun ilk başlarda 2 farklı versiyonu satışa çıkmış durumda. Bunlardan birisi Standart Edition, diğer ise Legend Edition. Bu versiyonların kutu içerikleri ise şu şekilde;

Standart Edition;

5.000 VC, 10 haftalık MyTeam paketi, MyPlayer giysisi

Fiyatı: 269 TL

Legend Edition;

100,000 VC, 20 haftalık MyTeam paketi, Shaq ayakkabısı, Shaq forma ve giysileri, Şampiyonluk yüzükleri, Shaq MyTeam çıkarmaları, 5 Shaq alışveriş kartı, Shaq posteri.

Fiyatı: 399 TL

Sonuç

NBA 2K serisinin son yıllarda ciddi anlamda rakipsiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Seri bu yüzden özellikle geçen yılki oyunuyla, ciddi eleştirilere maruz kalmıştı. Çünkü bu alanda rakipsiz olmanın onların gelişim göstermemelerine sebep verdiği söyleniyordu. Ancak bu yılki oyuna böyle eleştirilerin getirilmesinin haksızlık olacağını düşünüyorum. Çünkü oynanışta çok güzel geliştirmeler var. Zaten her ne modu oynuyorsanız oynayın, oynanıştaki bu değişikliklerin hepsini etkilediğini söyleyebiliriz. Örneğin, basketbolda uzun-kısa eşleşmeleri çok sık kullanılan bir hücum taktiğidir ve NBA 2K serisinin önceki oyunlarında kısa oyuncu savunmada pivota yakalansa bile doğru zamanlamayla devamlı blok yapabiliyordu. Bu hiç gerçekçi değildi tabii ki. Yeni oyunda mesela bu yok. Uzun-kısa eşleşmesi yakalandığında post-up çok rahat oynayabiliyorsunuz. Yardıma oyuncu gelirse, dışarıda boş oyuncuyu görüp, çok yüksek yüzdeli üçlük atabiliyorsunuz. Bunlar oynanışa ciddi katkılar sağlamış. Sonuç olarak NBA 2K18’i basketbol severlerin çok keyif alarak oynayacağından eminim.

+Oyun deneyimi daha gerçekçi hale gelmiş

+Kontroller, oyunu oynamak için sezgisel ve daha sevindirici bir yol sunuyor

+The Neighborhood, MyCareer’de basketbol yaşam tarzını yaşamanıza olanak tanıyan yeni bir yol

-Oyunun geçişleri biraz yavaşteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler