WhatsApp ve Facebook bir araya geliyor!

WhatsApp ve Facebook bir araya geliyor!

Beşiktaş – Leipzig maçı hangi kanalda?

Beşiktaş – Leipzig maçı hangi kanalda?

Big Brother Türkiye hangi kanalda yayınlanacak?

Big Brother Türkiye hangi kanalda yayınlanacak?

TÜRKSAT UYDU FREKANS LİSTESİ (Eylül 2017 Sıralı Liste)

TÜRKSAT UYDU FREKANS LİSTESİ (Eylül 2017 Sıralı Liste)

Garip uğultunun gizemi çözülemiyor!

Garip uğultunun gizemi çözülemiyor!

Süpernova patlamasının kalbinde neler oluyor?
Süpernova patlamasının kalbinde neler oluyor?

Gökbilimciler bir süpernovanın kalbine baktılar ve patlayan yıldızın kalıntılarını çevreleyen karışık gaz ve toz yığınlarını keşfettiler. Söz konusu olay Süpernova 1987a’dır. Görseli de oldukça meşhurdur. Ama bu görseli daha önce üç boyutlu görmedik. ALMA, söz konusu süpernovayı üç boyutlu hale getirdi ve bölgede beklenmedik kimyayı da ortaya çıkardı. Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan taze makale, yeni […]


Gökbilimciler bir nın kalbine baktılar ve patlayan yıldızın kalıntılarını çevreleyen karışık gaz ve toz yığınlarını keşfettiler. Söz konusu olay Süpernova 1987a’dır. Görseli de oldukça meşhurdur. Ama bu görseli daha önce üç boyutlu görmedik.

ALMA, söz konusu süpernovayı üç boyutlu hale getirdi ve bölgede beklenmedik kimyayı da ortaya çıkardı. Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan taze makale, yeni oluşan moleküllerin nerede olduğunu ortaya koyuyor.

1987a patladığında gökbilimciler, bu olay sonunda yıldızlar arasındaki boşluğun şekli, patlayan yıldızdan çıkan sıcak, yeni moleküller hakkında çok daha az şey biliyordu. ALMA’nın yaptığı çalışma süpernovaların gezegenlerin temel yapı taşlarını oluşturma biçimi, yeni yıldızların oluşması ve daha birçok detay hakkında önemli bilgiler sağlıyor.

Süpernova sı yeni yıldızların ve gezegenlerin oluşumunda anahtarıdır. Güneşimizin yaklaşık 10 katı kadar olan bir yıldız yakıtını tükettiği zaman çöker. Büyük bir enerjiyi serbest bırakır. Yıldızın çekirdeğinde ise yoğun bir uzay cismi kalır. Bu cisim ya nötron yıldızı ya da kara deliktir.

Patlama aynı zamanda ağır elementler yaratma ve yayma yeteneğine de sahiptir. Bu elementler yeni yıldızların oluşumu için hidrojenle karışır. Bu ağır elementler yıldızın boyutunu ve ömrünü etkiler. yi ise bir bütün olarak etkiler.

Süpernova 1987a, son 400 yılda gözlemlediğimiz en yakın süpernovadır. Ancak galaksimizde olan bir olay değil. Galaksimize en yakın üçüncü gökada olan Büyük Macellan Bulutu’nda gerçekleşen bir patlama. 163 bin ışık yılı uzakta. En iyi incelenen süpernovalardan biri, ama halen oldukça gizemli.

Videoda sorun çıkarsa buraya tıklayabilirsiniz.teknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler