İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Tarihin en pahalı tablosu karşınızda
Tarihin en pahalı tablosu karşınızda

16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci‘nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber tablosu, düzenlenen açık artırmada 450.3 milyon dolara satılarak rekor kırdı. 500 yıllık eser, ABD’nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. 450.3 milyon dolarlık satış tutarı, bugüne kadar bir açık artırmada bir sanat eseri için ödenen […]


16. yüzyılda yaşamış olan ünlü İtalyan ressam ve bilim insanı ‘nin Salvador Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı İsa Peygamber su, düzenlenen açık artırmada 450.3 milyon dolara satılarak kırdı. 500 yıllık eser, ABD’nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satıldı. 450.3 milyon dolarlık satış tutarı, bugüne kadar bir açık artırmada bir sanat eseri için ödenen en yüksek tutar. Dünyanın en büyük müzayede firmalarından biri olan Christie’s tarafından düzenlenen açık artırmanın sonlanmasıyla birlikte, müzayede salonundakiler satışı alkışlamaya başladı. 1519’da ölen Leonardo da Vinci’nin 20’den az eseri günümüze kadar gelebilmiş durumda. Da Vinci’nin, özel bir koleksiyona gidecek olan “Dünyanın Kurtarıcısı” tablosunu 1505 yılından sonra yaptığı düşünülüyor. Açık artırmada verilen son teklif fiyatı 400 milyon dolar oldu. Müzayede ücretleriyle birlikte tablonun satış fiyatı 450.3 milyon dolar olarak belirlendi.

60 DOLARA SATILMIŞTI

Açık artırmayı kazanan kişinin kimliği açıklanmadı. Telefonlar üzerinden yürüyen teklif açık artırma süreci neredeyse 20 dakika sürdü. Tabloda İsa Peygamber bir eli havada, diğer elinde ise cam bir küre tutarken tasvir ediliyor. Tablo 1958’de Londra’da düzenlenen bir açık artırmada 60 dolara satılmıştı. O yıllarda tablonun Leonardo da Vinci’ye değil, ünlü ressamın eserlerinden esinlenen birisine ait olduğu sanılıyordu. BBC Sanat Muhabiri Vincent Dowd, bugün dahi “Dünyanın Kurtarıcısı” tablosunun da Vinci’ye ait olmadığını düşünen kesimler olduğunu söylüyor. Ancak müzayede şirketi Christie’s eserin orijinal bir da Vinci tablosu olduğunu ifade ediyor ve tabloyu “21. Yüzyılın en büyük yeniden keşfi” olarak tanımlıyor. Tablo 2005’te yeniden ortaya çıkmış ve “Kayıp Leonardo” lakabı takılmıştı. Dört yıl önce tablo açık artırma olmaksızın özel bir satışta bir Rus koleksiyoncu tarafından 127.5 milyon dolara alınmıştı.

Kaynak: Sabahteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (14)