İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Yeni yalnızlık WhatsApp sosyalliği
Yeni yalnızlık WhatsApp sosyalliği

Dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren anlık mesajlaşma uygulamasının bir anda kesintiye uğraması WhatsApp sosyallerini zor duruma düşürdü. Bu kesinti arkadaş ve sevgililerin kısa süreliğine de olsa paniğe kapılmasına sebep oldu. Peki nasıl başladı bu WhatsApp sosyalliği? Birincisi ücretisiz olması, her an herkesle yazışma, konuşma ve görüntülü iletişim şansı vermesi oldu. Üstelik erken dönemde akıllı telefon […]


Dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren anlık mesajlaşma uygulamasının bir anda kesintiye uğraması sosyallerini zor duruma düşürdü. Bu kesinti arkadaş ve sevgililerin kısa süreliğine de olsa paniğe kapılmasına sebep oldu. Peki nasıl başladı bu sosyalliği? Birincisi ücretisiz olması, her an herkesle yazışma, konuşma ve görüntülü iletişim şansı vermesi oldu. Üstelik erken dönemde akıllı telefon sahiplerinin telefonlarına sızarak geniş bir kullanıcı tabanı oluştu. Ayrıca şirketler ve medya kuruluşları bile kendilerine WhatsApp hattı oluşturmaya başladı. Bip, Messenger gibi alternatifler olsa da erken yayılmanın ve grupları oluşturmanın meyvelerini topluyor. Statista’nın 2017 üçüncü çeyrek rakamlarına göre WhatsApp 300 milyon aktif kullanıcıya sahip.

GRUP OLMA SOSYALLİĞİ ARTTI

E-postalara yanıt vermese de WhatsApp’ta ‘anında yakalarım’ alışkanlığı etkili oldu. Başta sadece mesajken şimdi tüm sosyal ağlarda bulunan ilginç içeriklerin linkleri, videoları ve fotoğrafları gruplarda paylaşılmaya başladı. Doğum günleri öncesinde hazırlık için kurulan gizli gruplar, seyahat grupları, futbol kulüpleri veya hobilerin bir araya getirdiği gruplar kolay terkedilemiyor. Hatta WhatsApp hesabı olmayanlar ayıplanıyor. Yazılı platformlarda kazaya uğramamak içinse emojiler hayat kurtarıyor. Bir konuda şaka yapıp yapmadığınızı en iyi emojiler gösteriyor.

VERİLERİ KİM TOPLUYOR?

Yazışmalardaki içerik acaba WhatsApp’ın sahip olduğu Facebook tarafından takip ediliyor mu? Bu konuda çok farklı şehir efsaneleri duyuyoruz. Ancak şehir efsanesi olmayan olaylar da yaşanıyor. Yani toplum kişisel veriler konusunda ne kadar farkında olursa, firmalar o kadar hassas davranıyor. Firmalar bu verileri reklama çevrilebilir değer olarak kullanıyor.

WHATSAPP NEDEN ÇÖKER?

Geçtiğimiz hafta cuma günü WhatsApp servisinde sorunlar yaşanmaya başladı. Fotoğraflar ve mesajlar gönderilen kişiye ulaşamadı. Dünya üzerinde popüler internet servislerinin arızaların kaydını tutan Downdetector cuma akşamı meydana gelen olayda, Rusya, Malezya, Çekya Cumhuriyeti, İsrail, İspanya, Malezya, Kenya, Türkiye, İtalya, Mısır ve Sırbistan’ın etkilendiğini duyurdu. Peki WhatsApp neden çöker? İnternet bağlantısından kaynaklanan sebepler dışında, siber saldırılar, ani trafik artışları temel sebepler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında servis sağlayıcıda da sorun yaşanabiliyor.

Kaynak: Timur Sırt / Sabahteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler