İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Yerli takograf ile ekonomiye 1 milyar avroluk katkı
Yerli takograf ile ekonomiye 1 milyar avroluk katkı

Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanımı zorunlu dijital takograf cihazının yurt içinde üretilmesiyle 1 milyar avro civarında kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçildiğini söyledi. Çobanlı, yerli dijital takograf cihazı için ilk olarak Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ın Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firmasınca Ar-Ge ve ürünleştirme çalışmaları […]


Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanımı zorunlu dijital cihazının yurt içinde üretilmesiyle 1 milyar avro civarında kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçildiğini söyledi.

Çobanlı, dijital takograf cihazı için ilk olarak Kocaeli Üniversitesi Teknopark’ın Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firmasınca Ar-Ge ve ürünleştirme çalışmaları yapıldığını belirtti.

Daha sonra da Aselsan’a ait ın piyasaya sürüldüğünü anlatan Çobanlı, bu gelişmeyle Türkiye’nin dijital takograf üreten beşinci ülke olduğunu bildirdi.

Takograf cihazlarının, kazaların büyük bölümünün aşırı hız ve uzun süreli araç kullanımına bağlı şoför yorgunluğundan kaynaklı olduğu gerçeğiyle araç hız ve kullanım sürelerini denetlemek üzere geliştirildiğine değinen Çobanlı, dijital takograf kullanımının geçen yıldan itibaren zorunlu hale geldiğini kaydetti.

Yüzde 20 daha uygun fiyat

Çobanlı, dijital takografın milli imkanlarla üretilmesiyle ileri teknoloji ürünler envanterine bir yenisinin eklendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

”Üstün güvenlik tedbirleri ve işlevsel gereksinimleri ile ileri teknoloji elektronik cihaz olan dijital takografın ülkemizde üretilmesiyle, Türkiye’de üretilen ileri teknoloji ürünlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Şimdiye kadar yurt dışından temin edilmek zorunda kalınan, yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanımı zorunlu dijital takografın yurt içinde üretilmesiyle 1 milyar avro civarında kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçilmiş oldu.”

Çobanlı, ayrıca yerli takograf cihazının, ithal ürünlere oranla ortalama yüzde 20 daha uygun elde edilebildiğini, yük ve yolcu taşımacılığı yapan firmalara da k açıdan kazanç sağladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AAteknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (8)