İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Sünnet olacak çocuğa yalan söylemeyin
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 21 Mayıs 2014 - 22:14:31
Sünnet olacak çocuğa yalan söylemeyin

Op. Dr. İbrahim Duman, çocuklara sünnet olmayacağı şeklinde kandırmaların aileler tarafından sıklıkla yapıldığını belirterek aileleri uyardı.

Op. Dr. İbrahim Duman, çocuklara sünnet olmayacağı, iğne veya kesme gibi işlemler yapılmayacağı, sadece muayene olacağı şeklinde kandırmaların aileler tarafından sıklıkla yapıldığını belirterek aileleri uyardı. Sünnetin Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık uygulanan pediatrik cerrahi işlem olduğunun altını çizen Op. Dr. İbrahim Duman, sünnetin birçok toplum ve kültürde, faydasını düşünmeden dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulandığını söyledi. Op. Dr. Duman, “Bugün, dünya erkek nüfusunun yaklaşık 1’de 6’sı sünnetlidir. Sünnet penis kanseri riskini azalttığı gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve rahim ağzı kanseri sıklığını düşürebilir. Yenidoğan erkeklerde idrar yolu enfeksiyon sıklığını on kat azaltır. Kanama bozukluğu ve ciddi hastalığı olanlarda gerekli değerlendirme ve hazırlıklar olmadan sünnet yapılmaması gerekir” dedi. Dr. Duman, “Sünnet için ideal yaş konusunda net bir rakam yoktur. Bize göre sünnet ya çocuğun ne yapıldığını anlayamayacağı ve yabancıyı tanıyamayacağı kadar erken dönemde ya da sağlıklı iletişim kurulabilecek çağa geldiğinde yapılmalıdır. Ara yaşlardaysa, çocuğa sünnetin gerekliliğini anlatmak, ondan anlayış beklemek ve rahat bir cerrahi girişime izin verecek sükûneti sağlamak oldukça zordur” diye konuştu.

‘SÜNNET ÇOCUĞUN DÜNYASINDA ÖNEMLİ BİR YER TUTAR’

Hemen her cerrahi girişim gibi sünnetin de genel anestezi altında yapılmasının ideal olduğunu belirten Op. Dr. Duman, “Toplumumuzda dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulanan sünnet, korkularıyla, törenleriyle, hediyeleriyle çocuğun dünyasında önemli bir yer tutar. Sünnetin uygulanmasındaki yanlış tutumlar, sünnet hataları, çocuğun duygusal gelişiminde olumsuz etkiler bırakabilir. Bu nedenle, sünnetin tören kısmına verilen önem kadar, tıbbi ve ruhsal yönlerine de eğilmek gerekir” dedi.

‘ÇOCUK GERÇEKLE KARŞILAŞTIĞINDA KORKAR VE TEPKİ VERİR’

Tüm sünnetlerin genel anestezi altında yapılmasının pratik olarak mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Op. Dr. Duman, “Çocuklara sünnet olmayacağı, iğne veya kesme gibi işlemler yapılmayacağı, sadece muayene olacağı şeklinde kandırmalar sıklıkla yapılmaktadır. Daha sonra çocuk gerçekle karşılaştığında korku ve tepkisi daha fazla olmakta, ayrıca ebeveynine ve hekime güveni sarsılmaktadır” diye konuştu. Sünnettin önemli ve hassas bir cerrahi işlem olduğunu ifade eden Op. Dr. İbrahim Duman, geçmişte sünnetlerin daha çok ‘sünnetçi’ adıyla bilinen ve çoğunluğu yeterli tıbbi ve cerrahi bilgiden yoksun olan kişilerce yapıldığını ve bunun önemli sorunlara sebebiyet verdiğini de sözlerine ekledi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler