İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

İşte en çok kopyalanan akıllı telefonlar!

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Çocuğunuzu siber zorbalardan korumanın yolları

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

Yandex, Navigasyon üzerinden özel şoför hizmetini duyurdu

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

TRT Müzik HD, TRT Kurdi HD,TRT Avaz HD Yeni HD kanallar yayında

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

Kanserle mücadelede çığır açacak kan testi

MWC 2018: MediaTek Helio P60 tanıtıldı
MWC 2018: MediaTek Helio P60 tanıtıldı

MediaTek Helio P60 yonga seti, uyumlu, yapay zeka işlemci birimini (mobil APU) ve NeuroPilot yapay zeka teknolojilerini birleştiren ilk işlemci platformu özelliği taşıyor. Yeni yonga seti, şirketin önceki modelleri Helio P23 ve Helio P30’a göre hem merkezi işlemci hem de grafik işlemci performansında yüzde 70 oranında artış sağlıyor. 12 nm FinFET teknolojisi kullanılarak geliştirilen Helio […]


MediaTek Helio P60 yonga seti, uyumlu, işlemci birimini (mobil APU) ve NeuroPilot yapay zeka teknolojilerini birleştiren ilk işlemci platformu özelliği taşıyor. Yeni yonga seti, şirketin önceki modelleri Helio P23 ve Helio P30’a göre hem merkezi işlemci hem de grafik işlemci performansında yüzde 70 oranında artış sağlıyor. 12 nm FinFET teknolojisi kullanılarak geliştirilen Helio P60, yüksek enerji verimliliğine de sahip.

YAPAY ZEKAYA ODAKLANIYOR

İki kat daha fazla enerji tasarrufu sağlayan grafik işlemci çözümünü, çok çekirdekli mobil APU ile birleştiren P60, 280GMAC/s ile segmentinde en yüksek enerji verimliliği değerine sahip bulunuyor.

MediaTek’in Helio P60’da kullandığı NeuroPilot yazılım geliştirme kiti (SDK), Google ‘in Neural Networks API (Android NNAPI) ile uyumlu çalışıyor ve aynı zamanda, TensorFlow, TF Lite, Caffe ve Caffe2 gibi müşterek yapay zeka platformlarını da destekliyor. Açık kaynaklı Yapay Zeka Open Neural Network Exchange (ONNX) ile de ortak çalışan MediaTek, yeni işlemciye 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren ONNX’in de destek vermesini sağlayıp, yapay zeka uyumlu uygulama geliştirilmesi için daha da esnek bir çalışma ortamı sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Helio P60, gerçek zamanlı video gösterimi ve görüntü güzelleştirme, artırılmış gerçeklik (AR)/karma gerçeklik (MR) hızlandırması, yüksek nitelikli fotoğraf çekimi gibi yapay zeka destekli deneyimler sunan uygulamalardan faydalanabiliyor. Yeni yonga seti ayrıca, üç adet imaj sinyal işlemcisiyle (ISP) çift kameralı cihazlarda, Helio P ailesinin önceki işlemcilerine göre yüzde 18 oranında daha fazla enerji tasarrufunu da mümkün kılıyor.

KAÇ ÇEKİRDEKLİ? HIZI NEDİR?

Biraz daha detaylara girecek olursak sistem çipinde, 2.0 GHz hızında 4 adet ARM A73 ve 2.0 GHz hızında çalışan 4 adet ARM A53 çekirdeği var. 8 çekirdekli yonga da big.LITTLE kullanılmış. MediaTek, bu yonganın Helio P serisi arasında bugüne kadar ki en yüksek enerji verimliliğine sahip olduğunu vurguluyor. Daha önceki işlemcilere göre ortalamada yüzde 12’ye varan oranda daha yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Tasarruftaki iyileşme, enerji gereksinimi yüksek oyunlarda yüzde 25’ler seviyesine varıyor; bu da cihaz sahibinin daha uzun süre oyun oynayabilmesi anlamına geliyor. Helio P60’ta, MediaTek’in cihaz ısınmasını denetleyen, kullanıcı deneyimini yöneten ve akıllı enerji programlama (Energy Aware Scheduling / EAS) özelliğine sahip CorePilot 4.0 çözümü de var.

P60’ta ayrıca 4G LTE WorldMode modemle, çiftli 4G VoLTE ve TAS 2.0 akıllı anten teknolojisi yer alıyor. MediaTek Helio P60 yonga setini kullanan yeni akıllı telefonların 2018 yılının ikinci çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor.teknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Yandex.Metrica haberler haberler